Loading.....
Přihlásit se

. . . časopis pro zájemce o zahradu a zahradní techniku.

Motorobot

Motorobot

Opravna motorobotů PF

URL internetové stránky: http://www.pf62.wbs.cz

Historie Motorobotu PF-6, PF-61, PF-62, PFD-63

Během války se pracovalo na projekci Motorobotu Wikov PF -6, aby po válce byla na trhu víceúčelová polní fréza. V roce 1944 byly nachystané podklady na výrobu Motorobotu PF. V roce 1947 byl vyroben první prototyp. Měl nádrž úplně vepředu osazenou vzduchovým filtrem. V přední masce víčko pro výměnu svíčky. Adapter na pohon na petrolej. Výfuk byl umístěn pod kapotáží. Motor dodala firma PAL, závod Jikov Velešín. Byla bez brzd. Kola měla rozměr pneu 4,75x18.

V roce 1948 byl vyroben druhý prototyp Motorobotu PF, nádrž byla přesunuta doprostřed, vzduchový filtr z nádrže vyřazen. Víčko pro snadnější výměnu svíčky přesunuto nad motor. Osazen částečně konstrukčně upraveným motorem. Byl vyroben i prototyp pásového Motorobotu PF. Od kterého se ale ustoupilo a byl překonstruován na pásový traktůrek PT 10. V roce 1949 byl vyroben třetí a poslední prototyp  Motorobotu PF osazen plné konstrukčně upraveným motorem. Bylo konstruováno a vyrobeno mnoho příslušenství k Motorobotu PF, které bylo tenkrát tažené i za koňmi, ale nikdy se nedostalo do sériové výroby.

Vysvětlivka: Motorobot = Motorový robot; PF = Polní Fréza; 6 = série; 1, 2, 3, = typ; PFD = Polní Fréza Dieselová

Zážehový Motorobot PF-6

Začal se vyrábět v roce 1950 - 1953 firmou národní podnik Agrostroj Prostějov.

Motory jim dodávala firma národní podnik Motor Union České Budějovice. Motor měl vějířovou hlavu, válec se zaslepovacím víčkem přepouštěcího kanálu pro dodatečnou montáž alternativního pohonu na petrolej, ve výfukovém kanálu středové rozdělení. Motor měl už na klikové hřídeli gufera, a na pístu měl pístní kroužky s rovným zajištěním. Kliková hřídel měla hruškovitý tvar vývažek a zesílenou ojnici, ventilátor chlazení s nýtováním středem, táhlo omezovací klapky mělo zvlášť držák na seřizovací šroub vrátného pérka na hliníkovém dílu chlazení. Osazen karburátorem Jikov 2924 V, vzduchový filtr sítový uzavřený, vrchní díl výfuku neměl chladicí žebra. 

Převodovka měla jiné masivnější výztuhy (jiný odlitek). Na třetí rychlosti ozubená kola s 30 zuby a 42 zuby. Vývodová zubová spojka vcelku s ložiskem, zátky tyček řazení šroubované a seřizovací, vývodové hřídele na kola měly nákružky a jednoduchá víčka. Kapotáž měla zpevňovací pásek nádrže, víčka kapotáže jednoduchá a otvíráni zepředu, maska byla hliníková (nešla demontovat bez demontáže řemenice startování), nýtoval se na ni výrobní štítek. Nádrž měla hliníkové víčko se sítkem, nebo kovové s měrkou na olej do benzinu, palivový kohout šoupátkový korkový. Prodávala se bez brzd, s malými unášeči na kola. Novější série se prodávaly s brzdami, brzdové bubny byly těžké konstrukce. Buď 29 kg nebo 75 kg. Kola měla rozměr pneu 5,25x18“.