Loading.....
Přihlásit se

. . . časopis pro zájemce o zahradu a zahradní techniku.

Jak správně zasadit ovocný strom a keř

14. březen 2017
(1 Hlasovat)

V tomto článku se budeme věnovat pro zahrádkáře známé práci, což je sázení stromů. Většina lidí se dnes specializuje na okrasné zahrady, avšak pomalu se začínají objevovat výsadby ovocných stromů a tak by to také mělo na správné zahradě vypadat. Je kolem toho sice trošku práce, ale ta je i kolem okrasné zahrady, aby její vhled vypadal co nejlépe, musí člověk neustále na keřích zastřihovat výhony, olamovat suché květy, suché listy, mít neustále posekaný trávník, zavlažovat jej, zkrátka dělat vše pro to, aby zahrada vypadala jako z reklamy. Kdo má ale v oblibě užitkovou zahradu, neřeší tolik estetický vzhled trávníku ani stromů. Hlavní pro něj je, aby byly stromy schopny plodit, aby nebyly napadené škůdci a chorobami, aby nebyly přehuštěné apod.

Požitek z ovocného stromu je po celý rok, na jaře krásné květy se včelami, které sbírají pyl a nektar, aby z něj vyrobily ten nejčistší přírodní produkt. Po odkvětu pak pozorování listů, jak se nádherně, světle zelenou barvou, rozvíjejí do své velikosti, potom přijde další radost v podobě zvětšování plodů. Pak ten krásný pohled dozrávající plody a na stromy obrostlé ovocem je nenahraditelný. No a nakonec přijde ten nejslastnější okamžik každého pěstitele, kdy jsou jeho stromy obrostlé zralými plody, které tak úpěnlivě opatroval. Tím to však ještě nekončí, na podzim je krásné pozorovat i různá zbarvení listů při konzumaci již sklizených plodů nebo jejich produktů jako jsou mošty, marmelády, záviny, čaj nebo pálenka.

Kdy a jak?

Přejdeme teď k praktickým věcem. Většinu ovocných stromů a keřů (kromě broskví a v chladnějších oblastech i meruněk) vysazujeme na podzim, po opadu listů, těsně před mrazy. Pokud jsme to však nestihli, nic se neděje a stromy zasadíme i na jaře, je to však dobré udělat hned, jak půda trvale rozmrzne a není ještě vyschlá, stromky stihnou do příchodu horka dostatečně zakořenit a pak už jim během horkého léta stačí kořeny pojmout vodu z dešťů. Je však dobré doplnit jarní výsadbu o vydatnou zálivku. Pro mladé stromy vykopeme jámu o velikosti asi 40 x 40 x 40 centimetrů a vhodné je před výsadbou do této jámy nasypat vyzrálý kompost, aby stromy byly lépe vyhnojeny. Nikdy však nedáváme pod stromy čerstvý hnůj, který je pro svůj obsah dusičnanů agresivní ke kořenům a spálil by je. Zatlučeme do jámy kůl, který pak bude držet stromek
a chránit jej proti větru do doby než zakoření a bude se sám držet v požadované poloze.

Chcete li pokračovat ve čtení, musíte mít zakoupeno aktivní předplatné.
Přečteno: 788 krát
Jaroslav Koudela

Redaktor časopisu Zahrada a technika.
Zahradník a student Masarykovy zemědělské vyšší odborné školy v Opavě.

agro-koudela.cz | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.