Loading.....
Přihlásit se

. . . časopis pro zájemce o zahradu a zahradní techniku.

Řez ovocných stromků pokračuje

Řez ovocných stromků pokračuje CarlottaSilvestrini
14. březen 2017
(1 Hlasovat)

Čas běží jako voda a pomalu přichází na řadu řez ovocných stromů. Již v minulém čísle jsme zmínili, že ojediněle lze s řezem jabloní začít již na konci února, pokud již pominuly mrazy, ale to spíše platí v teplých oblastech Polabí a jižní Moravy. Během března, kdy už mrazy většinou nejsou na denním pořádku, bychom mohli začít s řezem jabloní a hrušní. Ideální doba pro řez jádrovin je právě březen až začátek dubna, dle počasí v dané lokalitě, před rozkvětem pupenů.

Jabloně a hrušně poměrně dobře snáší řez na větevní kroužek, to znamená větve řezat až u místa jejich vyrůstání z hlavní větve. Rány po řezu bychom měli zahladit zahradnickým nožem – žabkou a poté i zamazat sadařským balzámem. U menších ran do jednoho cm se rány zamazávat nemusí, ale u větších, zvláště pokud zmlazujeme strom nebo děláme razantní prořezávku a průklest, je dobré rány zamazat, ale také zahladit, aby nezůstávaly roztřepené konce větví, přes které by se mohla do stromu dostat nákaza.

Nejzákladnější řez ovocných stromů - řez po výsadbě

U mladých stromů se provádí řez po výsadbě. Proč se vůbec takové malé stromky musí řezat? Odpověď je jednoduchá. Takové výpěstky se pěstují ve školkách, kde se na podzim vyorávají ze země stroji, které z části zmenší kořenový systém stromu, který předtím vyživoval celou korunku. Po vyorání a ztrátě části kořenů by již však nestačil vyživit celou korunu a celý strom by strádal. Navíc, by neměl snahu se moc větvit a z krásného výpěstku by vám během roku narostlo koště. Tento řez se provádí po výsadbě. To znamená, pokud jste loni na podzim nebo letos na jaře zakoupili stromek, měl by mít založenou korunku z terminálu a třech nebo ideálně čtyř postranních větví. Tyto větve zkrátíme asi na jednu třetinu, vždy za pupenem, který směřuje ven z korunky, aby vyrůstající větev rostla krásně směrem ven a byla vhodná pro založení koruny. Terminál, což je výhon směřující nahoru, se zastřihne asi o dvacet centimetrů výše, než jsou postranní větve. Terminál slouží k založení dalšího patra během roku. Zbytek větví se může vystřihnout pryč. Zaprvé to zlepší přísun světla k novým vyrůstajícím letorostům a zároveň to stromu odlehčí ve výživě tolika výhonů, které jsou zcela zbytečné. Řez se provádí mírně šikmo, asi dva milimetry nad pupenem, aby případná voda nezatékala k pupenu, ale vždy byla odváděna pryč. Na paměti také mějme, že čím více daný výhon zastřihneme, tím bujněji poroste
z dalšího pupenu nový výhon.

Chcete li pokračovat ve čtení, musíte mít zakoupeno aktivní předplatné.
Přečteno: 583 krát
Jaroslav Koudela

Redaktor časopisu Zahrada a technika.
Zahradník a student Masarykovy zemědělské vyšší odborné školy v Opavě.

agro-koudela.cz | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.