Loading.....
Přihlásit se

. . . časopis pro zájemce o zahradu a zahradní techniku.

Kypřiče, kultivátory, rotavátory

Kypřiče, kultivátory, rotavátory. foto: Jaroslav Koudela
11. březen 2017
(0 hlasů)

Přichází čas, kdy se budou vysévat semena ředkviček, mrkve, petržele, sázet sazeničky salátu, zelí, kedluben a jiné zeleniny. Pro každé setí a sázení je ideální dobře nakypřená a vlhká půda. Záhony po zimě jsou zryté či zorané, hroudy už jsou částečně rozpadlé a je třeba hroudy rozmělnit, půdu nakypřit a srovnat. K rozmělnění hrud na malých záhonech můžeme použít klasické zahradnické hrábě. Neměly by mít příliš nahuštěné hroty, aby šla práce snadno provést. Nakypření je pak možné provést pomocí rycích vidlí.

Následné srovnání půdy je pak možno udělat širšími hráběmi nebo pomocí latě a hráběmi dorovnat jen menší nerovnosti.  Takto upravená půda by měla být nachystána k výsevu semen či sázení sazenic.

Co je co

Pro zahrádkáře, kteří si chtějí usnadnit práci na záhonech buď z časových a zdravotních důvodů, nebo mají velkou plochu, jsou pak k této přípravě půdy vhodné kypřiče. U těchto strojů se v literatuře, na internetu i v obchodech nabízejí tři různá pojmenování. Jsou to kypřiče, kultivátory a rotavátory. Takové označení může zákazníka mást a ten pak dělá mezi stroji rozdíly jen díky takovému označení. Zjednodušíme to.

Kypřič je, nám nejbližší, český výraz pro označení tohoto stroje. Kultivátor je také kypřič, jen je využíváno jakéhosi internacionalismu k domnělému lepšímu zvuku. No a rotavátor je také cizí označení pro kypřič, kde se zdůrazňuje točivý pohyb nožů – tzn. rotace. Jinak je to jeden a ten samý stroj pod třemi, sobě rovnými označeními.

Chcete li pokračovat ve čtení, musíte mít zakoupeno aktivní předplatné.
Přečteno: 549 krát
Jaroslav Koudela

Redaktor časopisu Zahrada a technika.
Zahradník a student Masarykovy zemědělské vyšší odborné školy v Opavě.

agro-koudela.cz | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.